niedziela, 2 grudnia 2012

recenzja archiwalna: "Dna" - Teatr Zielony Wiatrak

recenzja archiwalna: "Dna" w reż. Marka Branda w Teatrze Zielony Wiatrak w Sopocie

Jak powiedziała moja koleżanka po wyjściu z sali teatralnej - "to jest spektakl dla inteligentnych i odważnych". Takim właśnie osobom polecam sztukę "Dna", autorstwa Marka Branda. Jest to spektakl o ciągłej rywalizacji, o boju, jaki towarzyszy nam niemal od kołyski, poprzez kolejne szczeble edukacji, egzaminy i testy, studia i rozmowy kwalifikacyjne, aż po prace w upragnionej korporacji, gdzie trzeba "tylko" zostać talentem, sztuka o tym, że choć każdy z nas jest inny, to podlega takim samym mechanizmom. 

Kto z nas jest najlepszy? Takie pytanie przyświeca bohaterom spektaklu, którzy za wszelką cenę chcą udowodnić jak bardzo są wyjątkowi i niepowtarzalni. Chcą odbić się od dna, którymi są. Tekst jest swoistym studium psychologicznym człowieka, zmuszającym do refleksji nad codziennością zaprzęgniętą w kierat rywalizacji. Nie bez znaczenia jest też aktualność treści i odwołania do wielu ostatnich społecznych wydarzeń. 

Sztuka uwodzi, zaskakuje, trzyma w napięciu i, jak każdy tekst Marka Branda, pozostawia wiele znaków zapytania. Nie ma tu morałów i jednoznacznych odpowiedzi. Spektakl nie jest też pozbawiony ironii i humoru. Uświadamia jak trudno jest powiedzieć "Nie ma lepszego od Ciebie". Na tych słowach teatr się kończy, ale życie dopiero zaczyna. 

Dodatkowym atutem przedstawienia jest gra aktorska - szczególnie Anny Chojnackiej, laureatki kilku nagród na festiwalach teatralnych.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz